Park przy Muzeum Lotnictwa i pas startowy. Program do Rady Dzielnicy Czyżyny – JAKUB ŁOGINOW

Ogromne niezabudowane przestrzenie, po których można było spacerować godzinami. Dzika przyroda, w której NAPRAWDĘ można się było zatracić, czego nie można powiedzieć o obecnych parkach kieszonkowych. Niezwykłe miejsce pośrodku miasta, w którym można było spotkać zające i bażanty, olbrzymia zielona przestrzeń, dająca poczucie wolności od zgiełku miasta. Tak właśnie zapamiętałem tereny przy Muzeum Lotnictwa i dawnym pasie startowym z lat 90-tych, zanim jeszcze rozpoczęło się ich „porządkowanie” i okrajanie.


W tych okolicach się wychowałem, tutaj spędzałem każdą wolną chwilę jako dzieciak, to tutaj regularnie biegam i ze złością obserwuję, jak bardzo ta zielona przestrzeń się kurczy. Nie wszystkie zmiany oczywiście należy uznać za złe, bo powstało tu kilka fajnych obiektów (np. nowa siedziba Muzeum Lotnictwa). Na to co z tym terenem zrobiono w przeszłości, nie mamy już wpływu. Chciałbym Państwu przedstawić mój pomysł na dalszą przyszłość tych terenów oraz na działania które podejmę, jeśli wybiorą mnie Państwo do Rady Dzielnicy Czyżyny.

Po pierwsze – ochronić przed dalszą zabudową

Najpilniejszą sprawą jest ochrona terenów zielonych w tej części Czyżyn przed dalszą zabudową. Oczywiście mam na myśli duże obiekty, bo jakaś mała architektura typu kawiarnia czy toalety w parku jak najbardziej mogłyby powstać.
Ochrona przed dalszym zabetonowaniem będzie łatwiejsza, jeżeli przedstawimy i wypromujemy spójną wizję całości tych terenów. Stąd właśnie mój pomysł na Lotniczy Park Centralny, o którym za chwilę. Moim zdaniem główną przyczyną tego, że tak łatwo przyszło zabetonowanie tych terenów było przekonanie, że te puste przestrzenie nie przedstawiają jakiejś większej wartości, że to tylko nieużytki, z których nikt nie korzysta i których nie będzie szkoda, a które można lepiej zagospodarować zabudowując je. Przedstawiając pomysł na NAPRAWDĘ DUŻY PARK którego zaletą są właśnie duże zielone przestrzenie łatwiej nam będzie skłonić władze Miasta oraz Marszałka, by jednak odstąpiły od kolejnych pomysłów na zabudowę w tym miejscu (np. basen) i te obiekty zlokalizowały gdzie indziej.
Jak zamierzam to zrobić? Zacząłem przygotowywać obywatelski projekt Uchwały Sejmiku Województwa w sprawie ochrony i rewitalizacji terenów zielonych przy Muzeum Lotnictwa. Po skonsultowaniu jej z Wami, będę zbierał podpisy wśród Mieszkańców. Potrzebne jest 1000 podpisów, by uchwała trafiła pod obrady Sejmiku. W uchwale będzie wyraźnie wskazane, że Województwo do którego należą te tereny nie będzie mogło podjąć żadnych decyzji bez uprzednich konsultacji z wami, czyli mieszkańcami tych terenów oraz bez zgody Rady Dzielnicy. Szczegóły już wkrótce na facebookowej stronie „Czyżyny dla Mieszkańców”.

Po drugie – zagospodarowanie parku (ławki, alejki itp.)

Wszyscy wiemy, w jakim stanie jest park przy Muzeum Lotnictwa. Rozwalone alejki, zepsute lampy, brak toalet i koszy na śmieci, nawierzchnia po której nie da się komfortowo przejechać z wózkiem dziecięcym czy na rolkach.
Najwyższy czas to zmienić, dlatego wiosną 2018 roku poświęciłem sporo czasu aby przygotować projekt „Rolkostrada i skatepark przy Muzeum Lotnictwa”, który złożyłem do Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Zakłada on remont alejek i budowę małego skateparku, o który prosili Mieszkańcy. Na tym nie chcę poprzestać. Jako radny dzielnicy chcę zabiegać o kolejne sprawy, o które Państwo proszą, czyli dalszy remont alejek, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, wybieg dla psów, toalety, place zabaw, małe obiekty sportowe itp. Jeżeli chcesz zdecydować o przyszłości parku, zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety internetowej, dostępnej pod linkiem:

Po trzecie – Lotniczy Park Centralny

Niezależnie od działań na teraz, warto już dziś pomyśleć o przyszłości tych terenów. Okolice zostały tak zabetonowane, że Mieszkańcy zasługują na jakąś rekompensatę, czyli nie tylko powstrzymanie dalszego betonowania, ale także odzyskanie dla pieszych dodatkowej przestrzeni. Budynków nie zburzymy, więc można to zrobić tylko w jeden sposób: poprzez schowanie pod ziemię fragmentu ruchliwej Alei Jana Pawła II na odcinku od ul. Życzkowskiego do Ułanów. Dzięki temu odzyskamy nie tylko kilka hektarów zielonej przestrzeni, ale przede wszystkim połączymy obie części parku, tworząc naprawdę dużą zieloną przestrzeń, nie poprzecinaną arteriami generującymi hałas i spaliny. Więcej na ten temat – pod linkiem:

http://porteuropa.eu/lotniczyparkcentralny/

W Radzie Dzielnicy chciałbym zająć się przeprowadzeniem konsultacji społecznych w tej sprawie. Następnie będę wnioskował, aby Rada Dzielnicy sfinansowała dokumentację koncepcyjną i projektową, bo Rada Miasta tej kadencji niestety tego nie zrobi. Gdy będziemy mieć dokumentację, przyszły Prezydent i Rada Miasta wybrani w 2023 roku będą mogli od razu przystąpić do realizacji tego pomysłu, o co będę zabiegał.

Jakub Łoginow

www.facebook.com/glosujnakube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *